doktor nauk prawnych, radca prawny
Adiunkt w Katedrze Prawa Nieruchomości i Prawa Podatkowego Instytutu Prawa w Kolegium Ekonomii Finansów i Prawa w Krakowie.
Ukończył jednolite stacjonarne studia magisterskie oraz stacjonarne studia III stopnia (doktoranckie) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dnia 07 września 2020 roku obronił dysertację doktorską pt. „Dwuelementowe struktury normatywne w prawie”, którą napisał pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Grabowskiego, prof. UJ. Rada Dyscypliny Nauki Prawne Uniwersytetu Jagiellońskiego nadał mu stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne, ze specjalnością teoria i filozofia prawa. Ponadto Rada Dyscypliny Nauki prawne Uniwersytetu Jagiellońskiego wyróżniła jego rozprawę doktorską.
Dr Oskar Pogorzelski jest kierownikiem grantu Narodowego Centrum Nauki pt. „Relacje dwuelementowe w strukturach normatywnych w prawie”, który został uzyskany w konkursie PRELUDIUM 13 (nr 2017/25/N/HS5/01584). Ponadto jest wykonawcą w grancie Narodowego Centrum Nauki uzyskanym w konkursie OPUS 9 (nr 2015/17/B/HS5/00457) pt. „Teoria argumentacji a rozumowania prawnicze w konstytucyjnym państwie prawa” – kierownik dr. Hab. Andrzej Grabowski, prof. UJ.
D Oskar Pogorzleski odbył staż naukowy w Instytucie Hansa Kelsena w Wiedniu oraz Uniwersytecie Wiedeńskim, pod opieką naukową Ao.univ.-prof. dr. Thomasa Olechowskiego. Ponadto uczestniczył w intensywnym kursie Erasmus GL-TeNOR (Global Law-Text and Normativity in a Global Context) w Uniwersytecie Goethe’go we Frankfurcie nad Menem, który organizowany był przez Europejską Akademię Teorii Prawa. Ukończył także Szkołę Prawa Francuskiego organizowaną przez Ośrodek Koordynacji Szkół Praw Obcych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu w Orelanie.
Specjalizacje i zainteresowania naukowe:
W swojej pracy naukowej dr Oskar Pogorzelski skupia się na zagadnieniach związanych z normami prawnymi. W kręgu jego zainteresowań znajdują się rozważania nad statusem ontologicznym norm, w szczególności norm prawnych, zagadnienia związane ze strukturami normatywnymi i relacjami je łączącymi. Ponad to jest także zainteresowany tematyką argumentacji i interpretacji prawniczej. Interesuje się szermierką oraz tzw. retro kryminałami, a także polskim kinem moralnego niepokoju oraz jazdą na rowerze.
Języki obce:
j. angielski, j. francuski