Ułatwienia dostępu

Katedra Prawa Cywilnego, Gospodarczego i Prywatnego Międzynarodowego

Profesor doktor habilitowany nauk prawnych, adwokat.

Pierwszy dyrektor Instytutu Prawa (do września 2024 r.), długoletni kierownik Katedry Prawa Cywilnego, Gospodarczego i Prywatnego Międzynarodowego (do września 2024 r.) oraz studiów podyplomowych działających przy tej Katedrze, członek Senatu UEK, profesor zwyczajny nauk prawnych, od 1 maja 2020 r. 

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Stopnie naukowe i tytuł naukowy profesora uzyskała na podstawie lub z inicjatywy uchwał Rady tegoż Wydziału. Stopień naukowy doktora nauk prawnych uzyskała na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Przysposobienie w prawie prywatnym międzynarodowym (wyróżnionej w ogólnopolskim konkursie Państwa i Prawa), stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie monografii pt. Odpowiedzialność za produkt oraz pozostałego dorobku, natomiast tytuł naukowy profesora na podstawie monografii pt. Umowa konsumencka w polskim prawie cywilnym i prywatnym międzynarodowym oraz pozostałego dorobku.

Odbyła aplikację sędziowską w Sądzie Okręgowym w Krakowie zakończoną egzaminem sędziowskim. Jest adwokatem, obecnie niewykonującym zawodu.

Jest autorką ponad 270 publikacji, w tym monografii naukowych, opracowań do Systemu Prawa Prywatnego, komentarzy do Kodeksu cywilnego oraz ustawy o Prawie prywatnym międzynarodowym, rozdziałów w pracach zbiorowych, artykułów naukowych i glos, redaktorem naukowym wielu publikacji oraz autorką ekspertyz, a także recenzji naukowych, w tym w przewodach na stopień naukowy oraz o tytuł profesora nauk prawnych. Uczestniczyła w konferencjach ogólnopolskich, międzynarodowych i zagranicznych, na których wygłosiła kilkadziesiąt referatów, była członkiem rad naukowych lub moderatorem. Kierowała lub uczestniczyła w kilkudziesięciu programach badawczych. Współpracuje z polskimi instytucjami naukowymi (np. PAN, PAU) i zagranicznymi (EAPIL) oraz z redakcjami ogólnopolskich czasopism naukowych jako ich członek, uczestnik rady naukowej (programowej) lub stały recenzent. Jest promotorem doktorów nauk prawnych, a także w kilku otwartych przewodach doktorskich. Bogaty dorobek dydaktyczny obejmuje m.in. wykłady i seminaria dla doktorantów UEK oraz innych uczelni, słuchaczy studiów podyplomowych, studentów kierunku prawo oraz innych kierunków, a także wykłady dla praktyków (np. dla sędziów).

Otrzymała ponad 30 nagród i wyróżnień, w tym naukowych o charakterze ogólnopolskim oraz od Rektora UEK za prace naukowe, dydaktyczne i organizacyjne.