Ułatwienia dostępu

Instytutu Prawa

Zamówienia Publiczne – 2 stopień

 

Opis kierunku Zamówienia publiczne, poziom magisterski

UWAGA: Rekrutacja na kierunek następuje przez Portal Rekrutacyjny UEK

O kierunku

Dwuletnie studia uzupełniające magisterskie o profilu praktycznym, prowadzone w formie wykładów, konwersatoriów, ćwiczeń warsztatowych i zajęć językowych, wzbogacone o trzymiesięczną praktykę zawodową, mają na celu kompleksowe zapoznanie studentów z interdyscyplinarną problematyką kontraktów publicznych. W zamówieniach publicznych instrumenty cywilnoprawne, administracyjne i karne przeplatają się z instrumentami finansowymi, zarządczymi, pracowniczymi i organizacyjnymi. Stąd pomimo tego, że studia mają charakter uzupełniający, ich program jest rozbudowany, obejmuje kilkanaście przedmiotów podstawowych oraz blisko 30 przedmiotów pomocniczych, w większości do wyboru.

Studia pozwalają studentom na szeroką – prawną oraz faktyczną – analizę uwarunkowań zaspokajania potrzeb publicznych w oparciu o: realizowane w sektorze publicznym dostawy, świadczone usługi lub roboty budowlane wraz z zasadami ich planowania i finansowania, procedury przetargowe i bardziej wyjątkowe tryby negocjacyjnego kontraktowania świadczeń, a także problematykę konstruowania umów majątkowych i reguł wykonywania zobowiązań umownych.

Atuty kierunku

Studia pozwalają na zdobycie teoretycznej oraz praktycznej wiedzy specjalistycznej z obszaru prawa zamówień publicznych w zakresie przekraczającym efekty kształcenia możliwe do uzyskania w ramach studiów uzupełniających w zakresie administracji publicznej oraz studiów prawniczych.  

Studia są adresowane do ekonomistów, administratywistów, managerów, a nawet architektów i inżynierów budownictwa oraz wszelkich urzędników zainteresowanych nabyciem lub pogłębieniem wiedzy i umiejętności z zakresu profesjonalnego udzielania i egzekwowania zamówień publicznych, a ponadto przedstawicieli przedsiębiorców ubiegających się o tego rodzaju zamówienia oraz organów kontroli, ochrony prawa i palestry.

Perspektywy zawodowe absolwentów

Wiedza z zakresu prawa zamówień publicznych połączona z umiejętnościami praktycznymi z zakresu m.in. komunikacji elektronicznej, nowoczesnych metod zarządzania finansami, opodatkowania zamówień publicznych, ochrony środowiska, stwarza realne szanse zatrudnienia absolwentów oferowanego kierunku nie tylko w sektorze publicznym, lecz także w przedsiębiorstwach prywatnych i instytucjach finansowych. Ukończenie studiów przydatne będzie przede wszystkim dla osób zainteresowanych pracą zawodową w instytucjach zamawiających dostawy, usługi lub roboty budowlane na potrzeby publiczne, w sferze działania administracji rządowej i samorządowej oraz przedsiębiorstw użyteczności publicznej lub u przedsiębiorców prywatnych regularnie ubiegających się o takie zamówienia, a także dla osób pragnących jedynie pogłębienia kompetencji zawodowych w zakresie fachowej obsługi tego rodzaju zamówień. 

Program studiów

  1. Źródła i wykładnia prawa
  2. Podstawy zamówień publicznych
  3. Historia gospodarcza w zarysie
  4. Prawo urzędnicze
  5. Prawo przedsiębiorców
  6. Prawo cywilne – część ogólna i zobowiązania
  7. Prawo administracyjne – część ogólna i
  8. Europejskie prawo zamówień publicznych
  9. Zamówienia publiczne transgraniczne
  10. Procedury udzielania zamówień publicznych
  11. Zarządzanie przedsiębiorstwem
  12. Prawo budowlane
  13. Postępowanie administracyjne i sądowo-administracyjne
  14. Ochrona konkurencji w zamówieniach publicznych
  15. Etyka biznesu
  16. Prawo samorządowe
  17. Elektronizacja zamówień publicznych
  18. Finanse Unii Europejskiej
  19. Gospodarka publiczna
  20. Ochrona środowiska w zamówieniach publicznych
  21. Umowy o zamówienia publiczne
  22. Finansowanie zamówień publicznych
  23. Kontrola i audyt w zamówieniach publicznych
  24. Obsługa bankowa instytucji publicznych

Więcej informacji o wsparciu (na etapie rekrutacji oraz podczas studiów) dostępne są na stornie Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

UWAGA: Rekrutacja na kierunek następuje przez Portal Rekrutacyjny UE